Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Historia Polski uczczona podczas wizyty delegacji Senatu na Litwie

Historia Polski uczczona podczas wizyty delegacji Senatu na Litwie

Wicemarszałek Maria Koc i senator Waldemar Kraska od 30 kwietnia do 2 maja 2016 r. przebywali w Wilnie, gdzie wzięli udział obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą na Litwie i 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, a także z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

 

Historia Polski uczczona podczas wizyty delegacji Senatu na Litwie

Wileńskie uroczystości, których głównym organizatorem był Związek Polaków na Litwie, zbiegły się również w czasie z 25. rocznicą wznowienia stosunków dyplomatycznych między Republiką Litewską i Polską. Na obchody tej rocznicy delegację Senatu zaprosiła przewodnicząca Sejmu Republiki Litewskiej Loreta Graužinienè.

„Polska mniejszość narodowa jest bardzo silna na Litwie i chciałabym życzyć, aby spełniły się wszystkie plany i zamierzenia w działalności społecznej i politycznej. (…) Jesteśmy z Państwem zawsze. Całym sercem i duszą jesteśmy z naszymi rodakami poza granicami macierzy” – podkreśliła wicemarszałek Maria Koc, składając życzenia z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą naszym rodakom na Litwie. Uroczystości rozpoczęły się 30 kwietnia 2016 r. na placu Niepodległości, przy litewskim parlamencie, skąd Polacy i Litwini przeszli w świątecznej paradzie ulicami Wilna do Ostrej Bramy, gdzie przy obrazie Matki Boskiej Ostrobramskiej została odprawiona msza. W paradzie wzięli udział Polacy zarówno z Wileńszczyzny, jak i z Kamieńszczyzny, Laudy, Szawel, Poniewieża, Kiejdan, Wędziagoły, Druskiennik, Jeziorosów, Kłajpedy i Szyłokarczmy. Zaprezentowali się: koła Związku Polaków na Litwie, polskie zespoły, szkoły, harcerze, studenci wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku, a także organizacje zawodowe i partie polityczne. Wystąpiło wiele miejscowych polskich zespołów artystycznych, a także Golec uOrkiestra. Wydarzeniem wieńczącym wileńskie uroczystości był koncert w kościele pw. Ducha Świętego w Wilnie, podczas którego odegrano „Nieszpory ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza.

1 maja 2016 r. w Alei Pamięci Narodowej w Zułowie, miejscu urodzenia Józefa Piłsudskiego, wicemarszałek Maria Koc zasadziła dęby – upamiętniające 1050. rocznicę chrztu Polski oraz rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza AK, więźnia i organizatora ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau, rozstrzelanego w 1948 r., i Żołnierzy Wyklętych. „Na Wileńszczyźnie każda miejscowość, każdy kościół, cmentarz, każdy skrawek ziemi daje świadectwo naszej pięknej polskiej historii. Historii chwalebnej i tragicznej, ale dla nas najpiękniejszej, bo naszej” – powiedziała wicemarszałek podczas uroczystości. Jak zaznaczyła, Zułów jest miejscem szczególnym. Jej zdaniem „trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla upamiętnienia ważnych wydarzeń i bohaterów tej ziemi, ale również całej Polski”. Wicemarszałek Maria Koc podziękowała też Polakom „za obecność w tym miejscu na Wileńszczyźnie” i za dbanie o historię.

Historia Polski uczczona podczas wizyty delegacji Senatu na Litwie

Aleja Pamięci Narodowej w Zułowie powstaje z inicjatywy Związku Polaków na Litwie w odbudowywanej kompozycji pomnikowej według planu z 1937 r. Planowana długość alei to około 300 m. Będą wzdłuż niej rosły dęby upamiętniające ważne wydarzenia i postacie w historii narodu polskiego. Dotychczas posadzono już około 30 dębów, upamiętniających m.in. obrońców Westerplatte, uczestników Powstania Warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino, a także ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Są dęby poświęcone Janowi Pawłowi II, dowódcy okręgu wileńskiego AK gen. Aleksandrowi Krzyżanowskiemu ps. „Wilk” oraz Andrzejowi Stelmachowskiemu, marszałkowi Senatu I kadencji i wieloletniemu prezesowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

2 maja 2016 r. delegacja Senatu spotkała się z kierownictwem litewskiego Sejmasu. Omawiano problemy, z którymi od lat borykają się Polacy na Litwie, dotyczące polskiej oświaty, pisowni polskich nazwisk, a także kwestii związanych ze zwrotem ziemi na Wileńszczyźnie. Podczas rozmów z przewodniczącą i wiceprzewodniczącym litewskiego Sejmasu – Loretą Graużiniene i Gediminasem Kirkilasem wicemarszałek Maria Koc podkreśliła, że współpraca z Litwą jest istotna dla Polski. Są dziedziny, w których przebiega ona bardzo dobrze, np. w obszarze bezpieczeństwa, energetyki czy infrastruktury. Jej pogłębienie nie będzie jednak możliwe, jeśli Litwa nie rozwiąże problemów, z jakimi boryka się polska mniejszość narodowa. Chodzi przede wszystkim o pogarszającą się sytuację polskich szkół, brak ustawy o mniejszościach, niechęć do zwrotu znacjonalizowanej ziemi. W tym zakresie Litwa nie przestrzega zapisów traktatu o polsko-litewskiej współpracy i trwa to od lat. To powoduje, że nie można mówić o przełomie w relacjach między naszymi państwami. Przełom może nastąpić tylko wówczas, jeśli będą w pełni respektowane prawa polskiej mniejszości.

Przewodnicząca litewskiego Sejmasu Loreta Graużiniene zadeklarowała, że nadal będzie poszukiwała kompromisowego rozwiązania tych problemów. Wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu Gediminas Kirkilas wyraził natomiast nadzieję, że obecna wizyta polskich parlamentarzystów „będzie pewnym przełomem” w stosunkach polsko-litewskich, które uległy ostatnio ochłodzeniu. Senator Waldemar Kraska podkreślił natomiast, że „chcielibyśmy, aby dzisiejszy dzień był tym punktem zwrotnym”. „Obecne stanowisko naszego rządu, naszego parlamentu jest takie, by podtrzymywać dialog, ale by ten dialog przynosił odpowiednie owoce” – zaznaczył senator.

Historia Polski uczczona podczas wizyty delegacji Senatu na Litwie

Tego samego dnia delegacja Senatu wzięła też udział w litewskich uroczystościach z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, które odbyły się w wileńskim Pałacu Władców.

Przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie wicemarszałek Maria Koc i senator Waldemar Kraska złożyli kwiaty w imieniu Senatu.


Komentarze

Podobne informacje

Tak wyglądała Noc Muzeów z Instytutem Pamięci Narodowej

Tak wyglądała Noc Muzeów z Instytutem Pamięci Narodowej

2017-05-24 11:47:36

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, jak co roku, wzięło udział w Europejskiej Nocy Muzeów. Tym razem była ona poświęcona bohaterom II wojny światowej oraz powojennego podziemia: matematykom, którzy złamali kod „Enigmy”, Cichociemnym i Żołnierzom Wyklętym. Na uczestników czekały m.in.: autentyczny egzemplarz „Enigmy”, prelekcje o Cichociemnych, wystawa pamiątek, gry planszowe, quizy i konkursy z nagrodami, prezentacje ekwipunku wojskowego oraz pokój zagadek (escape room).


Archiwum Pełne Pamięci – ruszył nowy projekt i portal IPN

Archiwum Pełne Pamięci – ruszył nowy projekt i portal IPN

2017-05-20 16:44:34

– Chcemy, aby każdy okruch naszej historii został uratowany – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas konferencji inaugurującej nowy projekt i portal Instytutu – Archiwum Pełne Pamięci.


Zmarł Janusz Okrasa członek NSZZ Solidarność od 1980 roku

Zmarł Janusz Okrasa członek NSZZ Solidarność od 1980 roku

2017-05-17 14:38:20

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 maja 2017 r. zmarł śp. Janusz Okrasa członek NSZZ „Solidarność” od 1980 r., współzałożyciel OZ w Domach Towarowych „Centrum”, delegat na WZD Regionu Mazowsze, członek Zarządu Regionu, wiceprzewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń,Przewodniczący OM Nr 18, organizator związkowy.


Poszukiwania ofiar komunizmu to służba Polsce – Prezydent Andrzej Duda odwiedził Łączkę na Powązkach Wojskowych

Poszukiwania ofiar komunizmu to służba Polsce – Prezydent Andrzej Duda odwiedził Łączkę na Powązkach Wojskowych

2017-05-15 08:22:03

Prezydent spotkał się ze specjalistami z IPN oraz wolontariuszami, którzy poszukują tajnych miejsc pochówku ofiar komunizmu.


Solidarnie przyszli oddać hołd Stanisławowi Pyjasowi

Solidarnie przyszli oddać hołd Stanisławowi Pyjasowi

2017-05-10 14:44:08

7 maja 2017 na ulicy Szewskiej w Krakowie zgromadzili się tłumnie wszyscy, którzy pragnęli złożyć kwiaty i dać wyraz pamięci w miejscu, gdzie 40 lat temu zgiął Stanisław Pyjas.


Manifestacja podczas obchodów Święta 3 Maja w Szczecinku w 1946

Manifestacja podczas obchodów Święta 3 Maja w Szczecinku w 1946

2017-05-04 13:16:19

W 1946 r. obchody Święta 3 Maja w Szczecinku, powiatowym mieście Pomorza Zachodniego, zamieniły się w wielką manifestację przeciwko coraz bardziej jawnemu dławieniu przez komunistów swobód obywatelskich w Polsce. Impulsem do wyrażenia tego protestu stał się wprowadzony przez komunistyczne władze administracyjny zakaz organizowania jakichkolwiek publicznych pochodów, ograniczający możliwości celebracji tego święta jedynie do nabożeństw religijnych w kościołach.


Porozumienie IPN i PAP wzbogaci naszą wiedzę historyczną

Porozumienie IPN i PAP wzbogaci naszą wiedzę historyczną

2017-04-28 09:52:19

Instytut Pamięci Narodowej i Polska Agencja Prasowa będą współpracować, aby upowszechniać wiedzę historyczna na temat najnowszej historii Polski. W czwartek porozumienie podpisali w tej sprawie prezes IPN Jarosław Szarek oraz prezes PAP Artur Dmochowski.


Żegnamy Rosjanina, Olega Zakirova – przyjaciela Polski, majora KGB, który badał zbrodnię katyńską

Żegnamy Rosjanina, Olega Zakirova – przyjaciela Polski, majora KGB, który badał zbrodnię katyńską

2017-04-26 10:32:26

Zanim zamieszkał w Łodzi, był oficerem KGB, a mimo to zainteresował się sprawcami zbrodni katyńskiej. Oleg Zakirov przyczynił się do poznania prawdy o liczbie ofiar NKWD.


Gdańsk: Oszczerczy napis na muralu Żołnierzy Wyklętych usunięty

Gdańsk: Oszczerczy napis na muralu Żołnierzy Wyklętych usunięty

2017-04-21 11:27:51

Major, pośmiertnie pułkownik Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, od swojej śmierci w lutym 1951 roku czekał 65 lat na pogrzeb, który uroczyście z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy odbył się równo rok temu, 24 kwietnia 2016 roku w Warszawie.


Sellin: To wsparcie się po prostu należy! Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej otrzyma rządowe wsparcie

Sellin: To wsparcie się po prostu należy! Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej otrzyma rządowe wsparcie

2017-04-19 10:39:50

Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej za pośrednictwem Europejskiego Centrum Solidarności otrzyma rządowe wsparcie. Umowę o współpracy z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali wczoraj przedstawiciele ECS, Fundacji Promocji Solidarności oraz MKiDN oraz NSZZ „Solidarność”.