Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Historia Polski uczczona podczas wizyty delegacji Senatu na Litwie

Historia Polski uczczona podczas wizyty delegacji Senatu na Litwie

Wicemarszałek Maria Koc i senator Waldemar Kraska od 30 kwietnia do 2 maja 2016 r. przebywali w Wilnie, gdzie wzięli udział obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą na Litwie i 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, a także z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

 

Historia Polski uczczona podczas wizyty delegacji Senatu na Litwie

Wileńskie uroczystości, których głównym organizatorem był Związek Polaków na Litwie, zbiegły się również w czasie z 25. rocznicą wznowienia stosunków dyplomatycznych między Republiką Litewską i Polską. Na obchody tej rocznicy delegację Senatu zaprosiła przewodnicząca Sejmu Republiki Litewskiej Loreta Graužinienè.

„Polska mniejszość narodowa jest bardzo silna na Litwie i chciałabym życzyć, aby spełniły się wszystkie plany i zamierzenia w działalności społecznej i politycznej. (…) Jesteśmy z Państwem zawsze. Całym sercem i duszą jesteśmy z naszymi rodakami poza granicami macierzy” – podkreśliła wicemarszałek Maria Koc, składając życzenia z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą naszym rodakom na Litwie. Uroczystości rozpoczęły się 30 kwietnia 2016 r. na placu Niepodległości, przy litewskim parlamencie, skąd Polacy i Litwini przeszli w świątecznej paradzie ulicami Wilna do Ostrej Bramy, gdzie przy obrazie Matki Boskiej Ostrobramskiej została odprawiona msza. W paradzie wzięli udział Polacy zarówno z Wileńszczyzny, jak i z Kamieńszczyzny, Laudy, Szawel, Poniewieża, Kiejdan, Wędziagoły, Druskiennik, Jeziorosów, Kłajpedy i Szyłokarczmy. Zaprezentowali się: koła Związku Polaków na Litwie, polskie zespoły, szkoły, harcerze, studenci wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku, a także organizacje zawodowe i partie polityczne. Wystąpiło wiele miejscowych polskich zespołów artystycznych, a także Golec uOrkiestra. Wydarzeniem wieńczącym wileńskie uroczystości był koncert w kościele pw. Ducha Świętego w Wilnie, podczas którego odegrano „Nieszpory ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza.

1 maja 2016 r. w Alei Pamięci Narodowej w Zułowie, miejscu urodzenia Józefa Piłsudskiego, wicemarszałek Maria Koc zasadziła dęby – upamiętniające 1050. rocznicę chrztu Polski oraz rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza AK, więźnia i organizatora ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau, rozstrzelanego w 1948 r., i Żołnierzy Wyklętych. „Na Wileńszczyźnie każda miejscowość, każdy kościół, cmentarz, każdy skrawek ziemi daje świadectwo naszej pięknej polskiej historii. Historii chwalebnej i tragicznej, ale dla nas najpiękniejszej, bo naszej” – powiedziała wicemarszałek podczas uroczystości. Jak zaznaczyła, Zułów jest miejscem szczególnym. Jej zdaniem „trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla upamiętnienia ważnych wydarzeń i bohaterów tej ziemi, ale również całej Polski”. Wicemarszałek Maria Koc podziękowała też Polakom „za obecność w tym miejscu na Wileńszczyźnie” i za dbanie o historię.

Historia Polski uczczona podczas wizyty delegacji Senatu na Litwie

Aleja Pamięci Narodowej w Zułowie powstaje z inicjatywy Związku Polaków na Litwie w odbudowywanej kompozycji pomnikowej według planu z 1937 r. Planowana długość alei to około 300 m. Będą wzdłuż niej rosły dęby upamiętniające ważne wydarzenia i postacie w historii narodu polskiego. Dotychczas posadzono już około 30 dębów, upamiętniających m.in. obrońców Westerplatte, uczestników Powstania Warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino, a także ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Są dęby poświęcone Janowi Pawłowi II, dowódcy okręgu wileńskiego AK gen. Aleksandrowi Krzyżanowskiemu ps. „Wilk” oraz Andrzejowi Stelmachowskiemu, marszałkowi Senatu I kadencji i wieloletniemu prezesowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

2 maja 2016 r. delegacja Senatu spotkała się z kierownictwem litewskiego Sejmasu. Omawiano problemy, z którymi od lat borykają się Polacy na Litwie, dotyczące polskiej oświaty, pisowni polskich nazwisk, a także kwestii związanych ze zwrotem ziemi na Wileńszczyźnie. Podczas rozmów z przewodniczącą i wiceprzewodniczącym litewskiego Sejmasu – Loretą Graużiniene i Gediminasem Kirkilasem wicemarszałek Maria Koc podkreśliła, że współpraca z Litwą jest istotna dla Polski. Są dziedziny, w których przebiega ona bardzo dobrze, np. w obszarze bezpieczeństwa, energetyki czy infrastruktury. Jej pogłębienie nie będzie jednak możliwe, jeśli Litwa nie rozwiąże problemów, z jakimi boryka się polska mniejszość narodowa. Chodzi przede wszystkim o pogarszającą się sytuację polskich szkół, brak ustawy o mniejszościach, niechęć do zwrotu znacjonalizowanej ziemi. W tym zakresie Litwa nie przestrzega zapisów traktatu o polsko-litewskiej współpracy i trwa to od lat. To powoduje, że nie można mówić o przełomie w relacjach między naszymi państwami. Przełom może nastąpić tylko wówczas, jeśli będą w pełni respektowane prawa polskiej mniejszości.

Przewodnicząca litewskiego Sejmasu Loreta Graużiniene zadeklarowała, że nadal będzie poszukiwała kompromisowego rozwiązania tych problemów. Wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu Gediminas Kirkilas wyraził natomiast nadzieję, że obecna wizyta polskich parlamentarzystów „będzie pewnym przełomem” w stosunkach polsko-litewskich, które uległy ostatnio ochłodzeniu. Senator Waldemar Kraska podkreślił natomiast, że „chcielibyśmy, aby dzisiejszy dzień był tym punktem zwrotnym”. „Obecne stanowisko naszego rządu, naszego parlamentu jest takie, by podtrzymywać dialog, ale by ten dialog przynosił odpowiednie owoce” – zaznaczył senator.

Historia Polski uczczona podczas wizyty delegacji Senatu na Litwie

Tego samego dnia delegacja Senatu wzięła też udział w litewskich uroczystościach z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, które odbyły się w wileńskim Pałacu Władców.

Przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie wicemarszałek Maria Koc i senator Waldemar Kraska złożyli kwiaty w imieniu Senatu.


Komentarze

Podobne informacje

Gdańsk: Oszczerczy napis na muralu Żołnierzy Wyklętych usunięty

Gdańsk: Oszczerczy napis na muralu Żołnierzy Wyklętych usunięty

2017-04-21 11:27:51

Major, pośmiertnie pułkownik Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, od swojej śmierci w lutym 1951 roku czekał 65 lat na pogrzeb, który uroczyście z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy odbył się równo rok temu, 24 kwietnia 2016 roku w Warszawie.


Sellin: To wsparcie się po prostu należy! Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej otrzyma rządowe wsparcie

Sellin: To wsparcie się po prostu należy! Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej otrzyma rządowe wsparcie

2017-04-19 10:39:50

Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej za pośrednictwem Europejskiego Centrum Solidarności otrzyma rządowe wsparcie. Umowę o współpracy z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali wczoraj przedstawiciele ECS, Fundacji Promocji Solidarności oraz MKiDN oraz NSZZ „Solidarność”.


Warszawa: Mord w lesie katyńskim – prezentacja nowej publikacji IPN

Warszawa: Mord w lesie katyńskim – prezentacja nowej publikacji IPN

2017-04-13 11:08:43

IPN wydał po polsku pierwszy tom materiałów tzw. komisji Maddena.


Legniczanin z oświatowej Solidarności powołany do IPN-owskiego komitetu

Legniczanin z oświatowej Solidarności powołany do IPN-owskiego komitetu

2017-04-12 13:07:53

Grzegorz Majewski został członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziale Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.


Oświadczenie IPN w sprawie profanacji cmentarza w Katyniu

Oświadczenie IPN w sprawie profanacji cmentarza w Katyniu

2017-04-10 22:00:58

Instytut Pamięci Narodowej stanowczo protestuje przeciw profanacji w Katyniu miejsca spoczynku tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.  Działania ukierunkowane na stworzenie właśnie w Katyniu miejsca propagującego fałszerstwa historyczne na temat losu jeńców bolszewickich z 1920 roku są budzącym najwyższy sprzeciw kolejnym przejawem sowieckiej i rosyjskiej polityki kłamstw i manipulacji historycznych o jednoznacznych znamionach prowokacji.


Przedstawiciele Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego z wizytą w Pałacu Prezydenckim

Przedstawiciele Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego z wizytą w Pałacu Prezydenckim

2017-04-07 12:14:42

Pierwsza Dama spotkała się w środę z dr hab. Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnym Konserwatorem Zabytków, która przybyła na spotkanie wraz z przedstawicielami Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Goście opowiedzieli o pracach placówki i gromadzonej dokumentacji.


Sejm, Wernisaż wystawy: O wieś wolną, niezależną, samorządną – rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca '81 i rejestracji Solidarności Rolniczej

Sejm, Wernisaż wystawy: O wieś wolną, niezależną, samorządną – rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca '81 i rejestracji Solidarności Rolniczej

2017-04-06 11:07:15

W otwarciu w gmachu Sejmu wystawy IPN „O wieś wolną, niezależną, samorządną – rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca '81 i rejestracji Solidarności Rolniczej” uczestniczył w środę prezes Instytutu dr Jarosław Szarek.


Pamięć o Zbrodni Katyńskiej – Marsz Cieni

Pamięć o Zbrodni Katyńskiej – Marsz Cieni

2017-04-03 14:31:36

Tegoroczny Katyński Marsz Cieni wyruszył w niedzielę o 15:00 spod Muzeum Wojska Polskiego. X Katyński Marsz Cieni przeszedł Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i ulicami Starego Miasta pod pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, zatrzymując się w trzech szczególnych miejscach: pod Bazyliką Świętego Krzyża, na placu Zamkowym oraz przed Katedrą Polową (tam odczytane zostały fragmenty listów ofiar do rodzin i wspomnienia ocalałych).


Częstochowa: ZR Częstochowskiego zaprasza na film

Częstochowa: ZR Częstochowskiego zaprasza na film

2017-03-31 10:34:56

Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” zaprasza na polski film fabularny „Wyklęty” (2017). Projekcja odbędzie się w środę 5 kwietnia w częstochowskim kinie Cinema City Wolność o godz. 17.00.


Gdańsk: Dziś premiera książki o Ince

Gdańsk: Dziś premiera książki o Ince

2017-03-30 11:29:16

Książka pod redakcją kapelana kibiców ks. dr. Jarosława Wąsowicza „Danuta Siedzikówna ps. »Inka« (1928–1946). Pamięć i tożsamość” zostanie zaprezentowana czytelnikom w Gdańsku dziś, w czwartek 30 marca 2017 r.