Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Minister Mariusz Błaszczak: Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu służb ŚDM przebiegną bezpiecznie

Minister Mariusz Błaszczak: Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu służb ŚDM przebiegną bezpiecznie

- Zrobimy wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom podczas Światowych Dni Młodzieży - powiedział szef MSWiA podczas odprawy służb podległych MSWiA w Wieliczce.

 

 

 

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do dowódców pododdziałów prewencji Policji i dowódców służb zabezpieczających obchody ŚDM w Małopolsce o szczególną czujność i troskę. Zaznaczył również, że od służb mundurowych i porządkowych oczekuje skutecznej reakcji. – Zwracam się do wszystkich funkcjonariuszy, aby nie lekceważyć żadnej informacji, którą usłyszycie. Służby muszą działać skutecznie i nie mogą lekceważyć żadnego sygnału – zaapelował szef MSWiA. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości nie będzie przyzwolenia na brak działań podyktowanych poprawnością polityczną. Szef MSWiA podkreślił także, że służby porządkowe są także od tego, aby wspierać pielgrzymów, którzy przyjeżdżają do Polski z całego świata. – Chcemy pokazać, że Polska jest krajem bezpiecznym i gościnnym – podkreślił szef MSWiA.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że na czas obchodów Światowych Dni Młodzieży obowiązuje sprawdzony już wcześniej model dowodzenia koordynacji służbami. W skali ogólnopolskiej funkcjonuje sztab dowodzenia z siedzibą w Legionowie, w którym pracują przedstawiciele służb podległych MSWiA oraz pozostałych służb mundurowych. Szef MSWiA podkreślił, że ten model sprawdził się podczas zabezpieczania szczytu NATO. Oprócz sztabu w Legionowie działa dowództwo podoperacji w Krakowie, na czele z insp. Pawłem Dzierżakiem, zastępcą KWP w Krakowie oraz sztab podoperacji w Katowicach.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślał jak wiele pracy wykonał resort i służby mundurowe, aby zabezpieczyć Światowe Dni Młodzieży. Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że służby dysponują wszelkimi narzędziami niezbędnymi do zapewnienia bezpieczeństwa, m.in. dzięki zmienionej ustawie o policji oraz nowej ustawie antyterrorystycznej. Od 4 lipca obowiązują również wznowione kontrole graniczne.

Komendant Jarosław Szymczyk przypomniał, że rolę wiodącą w kwestii zabezpieczenia obchodów, decyzją premier Beaty Szydło, pełni polska Policja. – To od Was będzie zależało, jak trafnie zostaną zdefiniowane zadania dla funkcjonariuszy, biorących udział w zabezpieczeniu obchodów na terenie województw małopolskiego i śląskiego – zaznaczył szef KGP. – Głównym przesłaniem każdego funkcjonariusza w tych dniach jest bezpieczeństwo pielgrzymów – powiedział szef KGP. Szef KGP zaapelował do funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych i porządkowych o pełne zaangażowanie. – Nie ma taryfy ulgowej, każde zgłoszenie musi być wnikliwie zweryfikowane i sprawdzone – podkreślił szef KGP.

W odprawie z szefem MSWiA wzięło udział ok. 200 funkcjonariuszy wszystkich służb z całej Polski, w tym dowódcy pododdziałów prewencji Policji oraz dowódcy i koordynatorzy służb zabezpieczających ŚDM na terenie województwa małopolskiego. Mundurowi nadzorują i koordynują zabezpieczenie obchodów Światowych Dni Młodzieży w Małopolsce. Funkcjonariusze dyżurujący w sztabie koordynują całość działań realizowanych w regionie, w obrębie zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży.

Przypominamy, że za bezpieczeństwo wszystkich uczestników dba łącznie ponad 38 tys. funkcjonariuszy, w tym ponad 17 tys. policjantów, 11,6 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, 9 tys. strażaków i 800 funkcjonariuszy BOR. W samym Krakowie nad bezpieczeństwem czuwa ok. 12 tys. policjantów, w tym m.in. z ruchu drogowego, prewencji i wydziałów kryminalnych oraz ponad 5 tys. 600 strażaków. Wspierani są przez m.in. inne służby, strażników miejskich i wolontariuszy.

W odprawie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem wzięli udział szefowie służb podległych MSWiA, w tym Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski, Zastępca Komendanta Główny Straży Granicznej gen. bryg. Jacek Bajger oraz szef Biura Ochrony Rządu płk Andrzej Pawlikowski. Obecni byli również insp. Tomasz Miłkowski, szef KWP na Małopolsce oraz insp. Paweł Dzierżak, zastępca KWP w Krakowie, dowodzący sztabem na Małopolsce.

Odprawa odbyła się w poniedziałek (25 lipca br.) o godz. 10.00 w Wieliczce.

 

Fot. MSWiA


Komentarze

Podobne informacje

Spotkanie wiceministra Marka Ziółkowskiego z prezesem Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu

Spotkanie wiceministra Marka Ziółkowskiego z prezesem Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu

2017-04-26 10:28:38

– Współpraca gospodarcza jest drugim filarem, obok współpracy w obszarze bezpieczeństwa, relacji polsko-amerykańskich – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji podczas spotkania z Erikiem Stewartem, prezesem Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu.


Policjanci pomogli rodzącej kobiecie. Użyli sygnałów kolumny uprzywilejowanej

Policjanci pomogli rodzącej kobiecie. Użyli sygnałów kolumny uprzywilejowanej

2017-04-26 07:33:19

Policjanci z Opoczna eskortowali do granic województwa łódzkiego rodząca mieszkankę Końskich. Dzięki sprawnej akcji mundurowych, kobieta w porę dotarła do szpitala gdzie urodziła córeczkę. Rodzicom Zuzi gratulujemy!


[FOTO] Makabryczny wypadek w Łodzi! Policja szuka świadków

[FOTO] Makabryczny wypadek w Łodzi! Policja szuka świadków

2017-04-25 19:19:56

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło 25 kwietnia 2017 roku około godziny 4:30 na al. Piłsudskiego w Łodzi na wysokości ulicy Wodnej w kierunku Widzewa. Trwa ustalanie tożsamości ofiary śmiertelnej.


Premier Beata Szydło przedstawiła nowego szefa Biura Ochrony Rządu

Premier Beata Szydło przedstawiła nowego szefa Biura Ochrony Rządu

2017-04-25 19:09:16

Chcemy, aby to była służba, w której będą pracowali dobrze opłacani, wyposażeni i wyszkoleni funkcjonariusze, która będzie pełniła funkcję ochronną najważniejszych osób w państwie – powiedziała premier Beata Szydło na wtorkowej konferencji prasowej. Poinformowała, że nowym szefem BOR będzie nadinsp. Tomasz Miłkowski.


Premier Beata Szydło na targach „Hannover Messe 2017”: Chcemy skuteczniej konkurować na globalnym rynku

Premier Beata Szydło na targach „Hannover Messe 2017”: Chcemy skuteczniej konkurować na globalnym rynku

2017-04-24 21:02:38

Premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły polskie stoisko na targach w Hanowerze. Chcemy pochwalić się tym, co w Polsce jest kreatywne, młode, nowe – tym, co jest przyszłością - powiedziała premier Beata Szydło. Polska jest krajem partnerskim targów.


[VIDEO] Pożar pod Koszalinem! Milionowe straty

[VIDEO] Pożar pod Koszalinem! Milionowe straty

2017-04-24 08:38:17

W sobotę krótko po godzinie 22:30 w Mścicach wybuchł pożar. Ogień strawił kilkanaście przyczep campingowych i dostał się na budynek gospodarczy.


Rumun oszukał firmy w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Turcji. Dorwała go krakowska policja

Rumun oszukał firmy w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Turcji. Dorwała go krakowska policja

2017-04-24 07:20:47

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 50-letniego obywatela Rumunii, który posługując się fałszywymi dokumentami wyłudził pieniądze od kilkunastu osób z Niemiec, Turcji, Włoch i Hiszpanii. Zabezpieczono 72 tys. euro oraz kilkadziesiąt fałszywych dokumentów. Sprawca został aresztowany.


Odeszli Witold Pyrkosz i Stefan Sutkowski

Odeszli Witold Pyrkosz i Stefan Sutkowski

2017-04-22 17:54:46

W sobotę odeszły dwie zasłużone dla polskiej kultury postaci: Witold Pyrkosz i Stefan Sutkowski.


Warszawa: Budowa metra nie zostanie wstrzymana

Warszawa: Budowa metra nie zostanie wstrzymana

2017-04-21 19:04:19

Warta 1,1 miliarda zł budowa wolskiego odcinka II linii metra nie zostanie wstrzymana – miasto złoży w Urzędzie Wojewódzkim dokumenty dotyczące prawa do dysponowania gruntem a wojewoda ponownie wyda pozwolenie na budowę.


Warszawa: Wiosenni porywacze piskląt

Warszawa: Wiosenni porywacze piskląt

2017-04-21 19:02:27

Wiosna to czas, kiedy strażnicy miejscy z Eko Patrolu otrzymują coraz więcej zgłoszeń dotyczących podlotów, które opuściły gniazda. Reagują na każde wezwanie mieszkańców, jednak w wielu przypadkach okazuje się, że ingerencja człowieka nie była potrzebna.