Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Minister Mariusz Błaszczak: Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu służb ŚDM przebiegną bezpiecznie

Minister Mariusz Błaszczak: Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu służb ŚDM przebiegną bezpiecznie

- Zrobimy wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom podczas Światowych Dni Młodzieży - powiedział szef MSWiA podczas odprawy służb podległych MSWiA w Wieliczce.

 

 

 

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do dowódców pododdziałów prewencji Policji i dowódców służb zabezpieczających obchody ŚDM w Małopolsce o szczególną czujność i troskę. Zaznaczył również, że od służb mundurowych i porządkowych oczekuje skutecznej reakcji. – Zwracam się do wszystkich funkcjonariuszy, aby nie lekceważyć żadnej informacji, którą usłyszycie. Służby muszą działać skutecznie i nie mogą lekceważyć żadnego sygnału – zaapelował szef MSWiA. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości nie będzie przyzwolenia na brak działań podyktowanych poprawnością polityczną. Szef MSWiA podkreślił także, że służby porządkowe są także od tego, aby wspierać pielgrzymów, którzy przyjeżdżają do Polski z całego świata. – Chcemy pokazać, że Polska jest krajem bezpiecznym i gościnnym – podkreślił szef MSWiA.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że na czas obchodów Światowych Dni Młodzieży obowiązuje sprawdzony już wcześniej model dowodzenia koordynacji służbami. W skali ogólnopolskiej funkcjonuje sztab dowodzenia z siedzibą w Legionowie, w którym pracują przedstawiciele służb podległych MSWiA oraz pozostałych służb mundurowych. Szef MSWiA podkreślił, że ten model sprawdził się podczas zabezpieczania szczytu NATO. Oprócz sztabu w Legionowie działa dowództwo podoperacji w Krakowie, na czele z insp. Pawłem Dzierżakiem, zastępcą KWP w Krakowie oraz sztab podoperacji w Katowicach.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślał jak wiele pracy wykonał resort i służby mundurowe, aby zabezpieczyć Światowe Dni Młodzieży. Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że służby dysponują wszelkimi narzędziami niezbędnymi do zapewnienia bezpieczeństwa, m.in. dzięki zmienionej ustawie o policji oraz nowej ustawie antyterrorystycznej. Od 4 lipca obowiązują również wznowione kontrole graniczne.

Komendant Jarosław Szymczyk przypomniał, że rolę wiodącą w kwestii zabezpieczenia obchodów, decyzją premier Beaty Szydło, pełni polska Policja. – To od Was będzie zależało, jak trafnie zostaną zdefiniowane zadania dla funkcjonariuszy, biorących udział w zabezpieczeniu obchodów na terenie województw małopolskiego i śląskiego – zaznaczył szef KGP. – Głównym przesłaniem każdego funkcjonariusza w tych dniach jest bezpieczeństwo pielgrzymów – powiedział szef KGP. Szef KGP zaapelował do funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych i porządkowych o pełne zaangażowanie. – Nie ma taryfy ulgowej, każde zgłoszenie musi być wnikliwie zweryfikowane i sprawdzone – podkreślił szef KGP.

W odprawie z szefem MSWiA wzięło udział ok. 200 funkcjonariuszy wszystkich służb z całej Polski, w tym dowódcy pododdziałów prewencji Policji oraz dowódcy i koordynatorzy służb zabezpieczających ŚDM na terenie województwa małopolskiego. Mundurowi nadzorują i koordynują zabezpieczenie obchodów Światowych Dni Młodzieży w Małopolsce. Funkcjonariusze dyżurujący w sztabie koordynują całość działań realizowanych w regionie, w obrębie zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży.

Przypominamy, że za bezpieczeństwo wszystkich uczestników dba łącznie ponad 38 tys. funkcjonariuszy, w tym ponad 17 tys. policjantów, 11,6 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, 9 tys. strażaków i 800 funkcjonariuszy BOR. W samym Krakowie nad bezpieczeństwem czuwa ok. 12 tys. policjantów, w tym m.in. z ruchu drogowego, prewencji i wydziałów kryminalnych oraz ponad 5 tys. 600 strażaków. Wspierani są przez m.in. inne służby, strażników miejskich i wolontariuszy.

W odprawie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem wzięli udział szefowie służb podległych MSWiA, w tym Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski, Zastępca Komendanta Główny Straży Granicznej gen. bryg. Jacek Bajger oraz szef Biura Ochrony Rządu płk Andrzej Pawlikowski. Obecni byli również insp. Tomasz Miłkowski, szef KWP na Małopolsce oraz insp. Paweł Dzierżak, zastępca KWP w Krakowie, dowodzący sztabem na Małopolsce.

Odprawa odbyła się w poniedziałek (25 lipca br.) o godz. 10.00 w Wieliczce.

 

Fot. MSWiA


Komentarze

Podobne informacje

Ostatnia szansa by skorzystać z miejskich ślizgawek

Ostatnia szansa by skorzystać z miejskich ślizgawek

2017-02-27 21:03:23

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią koniec działania miejskich lodowisk. Część ślizgawek będzie działać jedynie do końca lutego, pozostałe będą zamykane w kolejnych tygodniach marca.


Przedłużona trasa tramwajowa na Białołęce

Przedłużona trasa tramwajowa na Białołęce

2017-02-27 21:01:52

W poniedziałek, 27 lutego, o godz. 4.27 pierwszy tramwaj pojechał z Nowodworów do metra na Młocinach. „Dwójka” wydłużoną trasę pokonuje w 14 minut.


Księga kondolencyjna poświęcona pamięci Danuty Szaflarskiej

Księga kondolencyjna poświęcona pamięci Danuty Szaflarskiej

2017-02-27 10:48:42

19 lutego zmarła w Warszawie Danuta Szaflarska, aktorka filmowa i teatralna. Księga kondolencyjna, przygotowana przez m.st. Warszawę, zostanie wyłożona w Urzędzie Stanu Cywilnego (Pałac Ślubów) przy pl. Zamkowym 6.


Bożena Zalewska: Prokurator Małgorzata Sałacka dała się okłamywać przez policjantów, zaniedbała obowiązki nie przesłuchując mnie ani nie konfrontując z funkcjonariuszami. Przespała rozprawy i jest bezkarna!

Bożena Zalewska: Prokurator Małgorzata Sałacka dała się okłamywać przez policjantów, zaniedbała obowiązki nie przesłuchując mnie ani nie konfrontując z funkcjonariuszami. Przespała rozprawy i jest bezkarna!

2017-02-27 10:25:47

- Jej mężem jest Prokurator Rejonowy w Kłodzku Jan Sałacki. Jak więc mam dochodzić sprawiedliwości skoro wniosek o ściganie prokurator Małgorzaty Sałackiej rozpatrują po sąsiedzku prokuratorzy z Ząbkowic Śląskich no i oczywiście sprawę umarzają! - denerwuje się biznesmenka, która domaga się wyprowadzenia tej kontroli poza województwo Dolnośląskie. 


Wraca Łódzki Rower Publiczny

Wraca Łódzki Rower Publiczny

2017-02-25 08:57:18

Rozpoczynamy kolejny sezon Łódzkiego Roweru Publicznego. 1 marca br. rowery ponownie zapełnią łódzkie stacje, a ponad 66 tys. użytkowników będzie mogło skorzystać z odnowionych jednośladów.


Najstarszy w Polsce teatr lalek odzyska blask

Najstarszy w Polsce teatr lalek odzyska blask

2017-02-24 20:31:48

W piątek, 24 lutego, została podpisana umowa na rewitalizację i modernizację Teatru Baj i przedszkola, które mieszczą się na warszawskiej Pradze. Miasto na ten cel przeznaczyło 25 mln zł. Inwestycja jest realizowana w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.


Policjant uratował życie 5-latka

Policjant uratował życie 5-latka

2017-02-23 12:51:19

Gostyniński policjant asp. Krzysztof Olszar, uratował życie 5-letniemu chłopczykowi. Przerażona sąsiadka powiedziała, że w mieszkaniu powyżej jest nieprzytomny, 5-letni chłopiec a nikt z domowników nie potrafi mu pomóc.


Premier Beata Szydło: Rząd przyjął ustawę o sieci szpitali

Premier Beata Szydło: Rząd przyjął ustawę o sieci szpitali

2017-02-22 09:49:49

- Wprowadzamy zmiany myśląc przede wszystkim o pacjencie – podkreślała premier Beata Szydło po wtorkowym posiedzeniu rządu. Zaproponowane rozwiązania mają zapewnić lepszą organizację udzielania świadczeń przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne, a także ułatwić dostęp do leczenia specjalistycznego.


Odzyskali skradziony 25 lat temu XVIII wieczny obraz Madonny

Odzyskali skradziony 25 lat temu XVIII wieczny obraz Madonny

2017-02-21 20:50:20

Został skradziony w 1992 roku podczas włamania do jednego z kościołów na terenie powiatu polkowickiego. Po 25 latach, XVIII wieczny obraz przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem Jezus odnaleźli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko dziedzictwu narodowemu. Obraz odnaleziono w jednym z prywatnych wrocławskich domów.


Zbrodnia sprzed 13 lat. Kto za nią stoi?

Zbrodnia sprzed 13 lat. Kto za nią stoi?

2017-02-21 07:09:25

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Gorzowie Wlkp. w Gorzowie z tzw. Archiwum X” prowadzą czynności zmierzające do ustalenia okoliczności brutalnego zabójstwa, do którego doszło latem 2003 r. w województwie lubuskim. Ofiarą był obywatel Białorusi – po latach udało się ustalić jego tożsamość i okoliczności przyjazdu do Polski.