Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Premier Beata Szydło: Czas na patriotyzm gospodarczy

Premier Beata Szydło: Czas na patriotyzm gospodarczy

Jaka powinna być rola państwa w gospodarce? Jak zwiększyć jej innowacyjność? Jak wspierać eksporterów i przyciągać inwestorów? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadała premier, ministrowie oraz prezesi największych firm, którzy wzięli w środę udział w inauguracji 7. edycji projektu „Czas na Patriotyzm Gospodarczy”.

 

Premier Beata Szydło podkreśliła, że na środowej debacie „Czas na Patriotyzm Gospodarczy” obecni są wszyscy przedstawicieli rządu zajmujący się sprawami gospodarczymi oraz reprezentanci spółek skarbu państwa. Jak dodała, to pierwsza tego typu debata z udziałem premiera RP.

Chcemy poprzez swój udział w tej dyskusji podkreślić, że dla polskiego rządu gospodarka i szybki rozwój przekładający się na poprawę warunków życia obywateli jest priorytetem – podkreślała szefowa rządu.

Promować wszystko to, co polskie, budować polską markę, kupować polskie produkty, wspierać polskie firmy – taką definicję patriotyzmu gospodarczego zaprezentowała szefowa rządu. Mamy możliwości, ludzi, potencjał, zasoby, które do tej pory były wielokrotnie marnowanie – zaznaczyła premier. Politycy są zobowiązani do tworzenia dobrych rozwiązań prawnych i ustrojowych, które pozwolą firmom dobrze funkcjonować. Wszyscy idziemy w jednym kierunku: i biznes, i polityka. Na mecie powinien być patriotyzm gospodarczy przekładający się na dobro ojczyzny – podkreśliła.

Możemy tak prowadzić polską gospodarkę i tworzyć taki klimat dla budowania potencjału gospodarczego, by polskie firmy stawały się coraz silniejsze, mogły szukać nowych rynków, korzystać z nowoczesnych technologii – wyliczała premier. Jednocześnie dodała, że rząd chce zapraszać do Polski inwestorów zagranicznych: Chcemy, by tu płacili podatki i pomagali rozwijać się polskim firmom – mówiła Beata Szydło.

Premier przekonywała, że plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jest ambitny, nowoczesny i dąży do zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Polska musi być państwem równych szans dla wszystkich – zaznaczyła.  Przykładem projektu realizowanego przez rząd, a skierowanego do wszystkich, jest program Rodzina 500+. To nie jest program socjalny. Ma pomóc przełamać bariery demograficzne. To również poważny program gospodarczy. Co roku polski rynek zasili 20 mld zł. Mamy w związku z tym nadzieję, że pozytywnie wpłynie na wzrost gospodarczy – mówiła premier.

Jak zaznaczyła szefowa rządu, rola nauki i nowoczesnych technologii w rozwoju gospodarki jest nieoceniona. Nie jesteśmy dzisiaj państwem w czołówce innowacyjności, a mamy wszystkie ku temu warunki – mówiła premier. Państwo powinno tworzyć systemowe wsparcie dla rozwoju innowacyjności, myśli technicznej i naukowej. By rozwiązania polskich naukowców były przekładane na konkret w gospodarce – dodała. Kluczowa w tym procesie jest efektywna współpraca biznesu i polityków.

- premier.gov.pl, fot. P. Tracz
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

Polacy wypłacili z lokat najwięcej od 4 lat. Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe przynoszą nam straty

Polacy wypłacili z lokat najwięcej od 4 lat. Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe przynoszą nam straty

2017-05-25 13:35:18

Przy obecnym poziomie inflacji, lokaty bankowe w ujęciu realnym przynoszą nam straty. Nie powinno więc dziwić, że Polacy się do nich zniechęcają. Według najmowych danych NBP, w kwietniu wypłacili z nich prawie 4 mld zł. Expander zwraca uwagę, że to największy miesięczny spadek salda lokat od 4 lat.  Wskazuje również, że aby na lokacie nie tracić, jej oprocentowanie powinno być wyższe niż 2,47%.


Komisja Europejska docenia zaangażowanie Polski w budowę europejskiej gospodarki opartej na danych

Komisja Europejska docenia zaangażowanie Polski w budowę europejskiej gospodarki opartej na danych

2017-05-24 12:17:07

W swoim liście, skierowanym do Krzysztofa Szuberta, sekretarza stanu i Pełnomocnika Rządu ds. Jednolitego Rynku Cyfrowego, Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za Jednolity Rynek Cyfrowy, podziękował za aktywną rolę Polski w procesie konsultacji komunikatu Komisji dotyczącego budowy europejskiej gospodarki opartej na danych (Building European Data Economy).


Nie warto być wiernym jednemu bankowi

Nie warto być wiernym jednemu bankowi

2017-05-20 18:10:18

Korzystanie z usług tylko jednego banku jest wygodne. Niestety taka wierność zwykle w ogóle się nie opłaca. Banki rozpieszczają ofertami i promocjami przede wszystkich nowych klientów. Tym starym zwykle każą płacić wyższe opłaty np. za konto, czy też naliczają niższe odsetki od lokat. Expander podpowiada kiedy warto zdradzić swój bank.


Franki i euro tanieją – czy warto przewalutować kredyt?

Franki i euro tanieją – czy warto przewalutować kredyt?

2017-05-18 09:02:28

Myśli o przewalutowaniu kredytów walutowych zwykle pojawiają się w sytuacji, gdy kurs mocno rośnie. Wtedy kredytobiorcy mają dość stresu związanego z ryzykiem walutowym i chcą się pozbyć kłopotu.


Średni dług seniora to 12,3 tys. zł

Średni dług seniora to 12,3 tys. zł

2017-05-17 13:40:15

Z danych KRD wynika, że polscy seniorzy toną w długach. Tylko w ciągu roku ich zadłużenie wzrosło o 40 proc. a sam dług sięga blisko 3 mld zł. 


Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 roku

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 roku

2017-05-15 11:20:16

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,3% (w tym usług – o 0,7%, a towarów – o 0,1%). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.


Rata frankowiczów może być najniższa od czarnego czwartku w 2015 roku

Rata frankowiczów może być najniższa od czarnego czwartku w 2015 roku

2017-05-12 12:31:18

Kurs franka szwajcarskiego spadł do poziomu ok. 3,84 zł. Z wyliczeń Expandera wynika, że przy obecnym kursie rata będzie drugą najniższą od pamiętnego czarnego czwartku (15 stycznia 2015 r.).


W 2018 roku płaca minimalna pójdzie w górę

W 2018 roku płaca minimalna pójdzie w górę

2017-05-11 14:27:13

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna w tym tygodniu ruszają prace nad ustaleniem przyszłorocznego wynagrodzenia minimalnego.


Przedsiębiorco, popełniłeś błąd w rozliczeniu VAT-u? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

Przedsiębiorco, popełniłeś błąd w rozliczeniu VAT-u? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

2017-05-10 14:14:27

Polski system podatkowy liczy prawie 6 tys. stron maszynopisu ustaw i rozporządzeń, a rocznie nowelizowana jest około jedna trzecia z nich[1]. Zmiany przepisów mogą być szczególnie dotkliwe dla  firm jednoosobowych, które muszą do nich dopasowywać sposób i kwoty rozliczeń z fiskusem. Co, jeśli jednak złożone zeznanie podatkowe będzie błędne? Eksperci radzą, co zrobić w takim przypadku.


Autobusy, rowery, kajaki. Ponad 30 mln zł od marszałka dla Szczecina

Autobusy, rowery, kajaki. Ponad 30 mln zł od marszałka dla Szczecina

2017-05-08 06:38:14

Ponad 30 mln zł z RPO WZ 2014-2020 trafi do Gminy Miasto Szczecin. Fundusze pomogą w budowie w stolicy Pomorza Zachodniego nowego odcinka trasy rowerowej, powstaniu punktów postojowych dla kajaków na Jeziorze Dąbie Małe oraz w zakupie nowoczesnego taboru autobusowego. Umowy, na mocy których środki pomogą w realizacji inwestycji, podpisali w piątek, 5 maja 2017 roku marszałek Olgierd Geblewicz i prezydent Piotr Krzystek.