Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Premier Beata Szydło: Czas na patriotyzm gospodarczy

Premier Beata Szydło: Czas na patriotyzm gospodarczy

Jaka powinna być rola państwa w gospodarce? Jak zwiększyć jej innowacyjność? Jak wspierać eksporterów i przyciągać inwestorów? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadała premier, ministrowie oraz prezesi największych firm, którzy wzięli w środę udział w inauguracji 7. edycji projektu „Czas na Patriotyzm Gospodarczy”.

 

Premier Beata Szydło podkreśliła, że na środowej debacie „Czas na Patriotyzm Gospodarczy” obecni są wszyscy przedstawicieli rządu zajmujący się sprawami gospodarczymi oraz reprezentanci spółek skarbu państwa. Jak dodała, to pierwsza tego typu debata z udziałem premiera RP.

Chcemy poprzez swój udział w tej dyskusji podkreślić, że dla polskiego rządu gospodarka i szybki rozwój przekładający się na poprawę warunków życia obywateli jest priorytetem – podkreślała szefowa rządu.

Promować wszystko to, co polskie, budować polską markę, kupować polskie produkty, wspierać polskie firmy – taką definicję patriotyzmu gospodarczego zaprezentowała szefowa rządu. Mamy możliwości, ludzi, potencjał, zasoby, które do tej pory były wielokrotnie marnowanie – zaznaczyła premier. Politycy są zobowiązani do tworzenia dobrych rozwiązań prawnych i ustrojowych, które pozwolą firmom dobrze funkcjonować. Wszyscy idziemy w jednym kierunku: i biznes, i polityka. Na mecie powinien być patriotyzm gospodarczy przekładający się na dobro ojczyzny – podkreśliła.

Możemy tak prowadzić polską gospodarkę i tworzyć taki klimat dla budowania potencjału gospodarczego, by polskie firmy stawały się coraz silniejsze, mogły szukać nowych rynków, korzystać z nowoczesnych technologii – wyliczała premier. Jednocześnie dodała, że rząd chce zapraszać do Polski inwestorów zagranicznych: Chcemy, by tu płacili podatki i pomagali rozwijać się polskim firmom – mówiła Beata Szydło.

Premier przekonywała, że plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jest ambitny, nowoczesny i dąży do zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Polska musi być państwem równych szans dla wszystkich – zaznaczyła.  Przykładem projektu realizowanego przez rząd, a skierowanego do wszystkich, jest program Rodzina 500+. To nie jest program socjalny. Ma pomóc przełamać bariery demograficzne. To również poważny program gospodarczy. Co roku polski rynek zasili 20 mld zł. Mamy w związku z tym nadzieję, że pozytywnie wpłynie na wzrost gospodarczy – mówiła premier.

Jak zaznaczyła szefowa rządu, rola nauki i nowoczesnych technologii w rozwoju gospodarki jest nieoceniona. Nie jesteśmy dzisiaj państwem w czołówce innowacyjności, a mamy wszystkie ku temu warunki – mówiła premier. Państwo powinno tworzyć systemowe wsparcie dla rozwoju innowacyjności, myśli technicznej i naukowej. By rozwiązania polskich naukowców były przekładane na konkret w gospodarce – dodała. Kluczowa w tym procesie jest efektywna współpraca biznesu i polityków.

- premier.gov.pl, fot. P. Tracz
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

NIK o funkcjonowaniu centrów pierwszej sprzedaży ryb

NIK o funkcjonowaniu centrów pierwszej sprzedaży ryb

2017-03-01 11:05:00

Funkcjonowanie skontrolowanych centrów pierwszej sprzedaży ryb pozytywnie wpłynęło na rozwój portów i przystani morskich, w których te centra były zlokalizowane. Pozyskanie środków europejskich przyniosło korzyści w postaci nowo wybudowanych, bądź wyremontowanych centrów.


O szybkim rozwoju gospodarczym szef polskiej dyplomacji z przewodniczącym Senatu Republiki Czeskiej

O szybkim rozwoju gospodarczym szef polskiej dyplomacji z przewodniczącym Senatu Republiki Czeskiej

2017-02-23 13:50:19

– Zależy nam, aby region Europy Środkowej był coraz mocniejszy, by pod względem rozwoju dorównywał Europie Zachodniej. Dlatego liczymy na współpracę z Czechami w rozwijaniu takich inicjatyw jak Trójmorze – mówił podczas spotkania minister Witold Waszczykowski.


Sztokholm: Prezentacja kandydatury Łodzi do organizacji EXPO2022

Sztokholm: Prezentacja kandydatury Łodzi do organizacji EXPO2022

2017-02-18 11:27:50

Ambasador przedstawił szwedzkim gościom propozycję Łodzi do organizacji światowej wystawy EXPO w 2022 roku.


Warszawa: 100 nowych miejskich autobusów

Warszawa: 100 nowych miejskich autobusów

2017-02-17 19:01:54

Miejskie Zakłady Autobusowe rozpoczęły procedurę przetargową zakupu 90 nowych autobusów. Razem z wcześniej zakontraktowanymi pojazdami, miejska spółka wzbogaci się w tym roku w sumie o 100 fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów.


[VIDEO] Małe i średnie firmy otrzymają 1 mld zł na innowacje. 1 marca rozpocznie się nabór wniosków w konkursie szybkiej ścieżki

[VIDEO] Małe i średnie firmy otrzymają 1 mld zł na innowacje. 1 marca rozpocznie się nabór wniosków w konkursie szybkiej ścieżki

2017-02-16 13:49:57

W tegorocznych konkursach szybkiej ścieżki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do firm może trafić 2,5 mld zł. To pieniądze, które mają wesprzeć badania przemysłowe i rozwojowe.


Wsparcie dla zachodniopomorskich sołectw

Wsparcie dla zachodniopomorskich sołectw

2017-02-14 08:06:38

Pół miliona przeznaczy Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego dla sołectw działających na obszarach wiejskich Pomorza Zachodniego. Aktualną sytuację sołtysów oraz szczegóły konkursu „Granty sołeckie 2017” przedstawił marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Jarosław Rzepa, a także reprezentanci sołectw.


Warszawa: Program Mieszkania 2030. Start inkubatora

Warszawa: Program Mieszkania 2030. Start inkubatora

2017-02-13 08:12:26

Zapraszamy do udziału w projekcie Inkubator Mieszkania2030 pt. „Miasto zwarte: jak zagęszczać miasto i zachować wysoką jakość życia?”. Jest to specjalny proces projektowy, organizowany na zlecenie m.st. Warszawy.


BIK prognozuje rok 2017 w kredytach

BIK prognozuje rok 2017 w kredytach

2017-02-09 12:16:01

BIK publikuje prognozy dotyczące rynku kredytowego dla gospodarstw domowych w 2017 r.: stabilizacja wartości udzielanych kredytów na rynku kredytów konsumpcyjnych w sektorze bankowym, niewielki wzrost udziału sektora pożyczkowego w segmencie niskokwotowego finansowania (do 4 tys. zł), trudne do utrzymania wyniki sprzedaży z 2016 r. odnośnie poziomu wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych oraz wzrost dostępnych limitów na kartach kredytowych.


Minister Andrzej Adamczyk otworzył Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2017

Minister Andrzej Adamczyk otworzył Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2017

2017-02-08 11:20:57

- Decyzja o przygotowaniu projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który jest już  po konsultacjach publicznych i uzgodnieniach międzyresortowych, jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom samorządów – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk 7 lutego 2017 r. podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury w Poznaniu.


Warszawa: Przetarg na niskopodłogowe tramwaje

Warszawa: Przetarg na niskopodłogowe tramwaje

2017-02-06 07:25:59

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na zakup tramwajów jedno i dwukierunkowych, niskopodłogowych. Zamówienie obejmuje 213 tramwajów, w tym 123 pojazdów w zamówieniu podstawowym oraz 90 w ramach opcji. Szacunkowa wartość zamówienia to blisko 1,9 mld zł netto (ponad 2,3 mld zł brutto).